Anket Hazırlama – idemarket blog

Anket Hazırlama – idemarket blog

Anket Hazırlama

Anket hazırlama programları veya önceden hazırlanmış anketler ile çalıştığınızda analiz bölümünde bazı problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Belirsiz yada hedefi tam olarak anlatılmamış sorular, yanıtlayanların yanlış cevap vermesine yada kendilerini ifade edememesine neden olabilir. Ayrıca sorduğunuz soru işiniz için gerekli olsa bile istatistiksel olarak ölçümlenmesi için kullandığınız yöntem doğru olmayabilir. Benzer sebeplerden dolayı yapacağınız çalışmalarda öncelikle bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederiz.

Firmamız tarafından yapılan istatistik analizi veya anket analizi değerlendirme çalışmalarında genellikle son aşamada yardım talep edilmektedir. Bu süreçte yanlış soru ölçeklemeleri veya birbiri ile karışan sorularla karşı karşıya kalınmaktadır. Bilinmelidir ki bu süreçlerde yapılan hatalar, anketlerin baştan yapılmasının süre olarak imkansız olması sebebiyle anketin olumsuz değerlendirilmesine sebep olmaktadır. Anket hazırlama aşamasında yapılması gereken en önemli adım ulaşılması beklenen sonuçları betimleyebilecek problemlerin hazırlanmasıdır. Anket cevaplarının da tutarlılık göstermesi içerisinde cevap verenin tutarlılığını sağlayacak sorular barındırması gerekmektedir. Ayrıca yönlendirici soruların anket içerisinde yer alması da yanlı çalışma yapmanıza neden olacaktır.

Anket Hazırlama

Eğer başka bir temel bilimlerde istatistik çalışmaları yapıyorsanız benzer çalışmaları incelemelerinizi öneririz. Bu araştırmalar çalışmalarınızı daha geniş bir açıdan değerlendirmenize neden olacaktır. Anket hazırlama evresinin en önemli aşaması soruların hazırlanması olsa da soruların nasıl bir kitleye yöneltileceği de önemlidir. Örneklemin sorulara objektif yaklaşması önemliyken seçilen örneklemin kaç kişi olduğu aralarında nasıl demografik olarak dağıldığı da önemli bir parametre olarak dikkat çekmektedir.

anket hazırlama ve istatistik analizi değerlendirmeleri

İstatik analizi çalışmalarında İdemarket ekibiyle birlikte çalışmalara kaynak tarama işlemleri yaparak başlar. Bu aşamada sektörünüzde veya alanınızda daha önceden yapılmış benzer çalışmalar olup olmadığı araştırılır. Eğer varsa alanınızda yaptığınız çalışmaların bu benzer çalışmalardan farkları vurgulanır. Eğer çalışmalarınızda katkı sağlayacağı düşünülen yayınlar var ise bu yayınlar çalışma içerisinde etkin ve vurgulayıcı noktalarda kullanılır. Referans gösterilen kaynaklardan elde edilen bilgiler tekrar değerlendirilir. Eğer bilgilerde tutarlılık varsa ve bazı standartlarda hem fikir kalınmışsa ilgili çalışmalar üzerinden de farklı konu ve çalışma önerilere anket analizi yapılacak kişiye sunulabilir. Bilginin değerlendirilmesinin en az bilgi üretimi kadar değerli olduğunun bilince olan bir ekip olarak İstatistik Analizi çalışmalarında ilk günden analiz sürecine kadar her aşamada sizlere destek olabiliriz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan