Google ReCaptcha İle Web Site Güvenliği

Google ReCaptcha İle Web Site Güvenliği

Google reCaptcha

2009 tarihinde Google tarafından satın alınan reCaptcha, Google tarafından satın alındığından bu yana ücretsiz olarak sunulmaktadır. ReCaptcha kullanabilmeniz için bir Gmail adresinizin olması yeterlidir. Kullanıcı paneline giriş yaptıktan sonra web site bilgilerinizi girerek, bir id alabilir ve web sitenize Google reCaptcha’yı kurabilirsiniz.

Google ReCaptcha İle Web Site Güvenliği! Neden Kullanılmayız?

Bir içerik yönetim sistemi (WordPress gibi) kullanmıyorsanız, bu işlem için yazılım bilginizin olması gerekir. reCaptcha panelinden alacağınız script kodunu, web sitenizde, reCaptcha olmasını istediğiniz sayfalardaki ilgili alanlara yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

Fakat bir WordPress kullanıcıysanız, yazılım bilgisine ihtiyacınız yok. Eklentiler bölümünden, “Yeni ekle” kısmına tıklayarak istediğiniz bir reCaptcha eklentisini web sitenize dakikalar içerisinde yükleyebilir ve id girişlerini yaptıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hangi Google reCaptcha Eklentisini Kullanmalıyım?

reCaptcha v2

Birçok WordPress reCaptcha eklentisi mevcut. Fakat içlerinden kullanılması en kolay olanın linkini sizlere paylaşmak istiyoruz.

Eklenti İsmi: Simple Google reCAPTCHA

Eklenti Linki: https://tr.wordpress.org/plugins/simple-google-recaptcha/

WordPress İçin Google reCaptcha Neden Gerekli?

Google ReCaptcha İle Web Site Güvenliği! Neden Kullanılmayız?

WordPress içerik sisteminin yönetim paneli genellikle aynı uzantı da olmaktadır. Bu da birçok güvenlik açığını beraberinde getirmektedir. Admin panel adresini değiştirmek iyi bir savunmadır. Fakat bunun yapılamadığı durumlarda Google’ın gelişmiş güvenlik yazılımı reCaptcha kullanılabilir. ReCaptcha’yı WordPress yönetim paneli girişinde kullanabileceğiniz gibi, web sitenizdeki iletişim formlarında da kullanmanız, güvenlik açısından oldukça önemlidir.

Kötü niyetli internet korsanlarının bu formlar ve girişler üzerinden sitenize ataklar yapması ve kısa süreliğine de olsa, hosting hesabınızın kapanmasını sağlaması ihtimaller dahilinde.

Hangi Google reCaptcha Eklentisini Kullanmalıyım?

reCaptcha v3

Google’ın son geliştirdiği reCaptcha’dır. V2 sürümden daha gelişmiş bir yazılımdır. Her iki reCaptcha’da web sitenizin güvenliğini sağlar. Hangisini kullanmak isterseniz, reCaptcha panelinden onu seçmeniz mümkündür. reCaptcha v3 uyumlu bir eklenti tavsiyesi olarak aşağıdaki eklentiyi kullanabilirsiniz.

Eklenti İsmi: Advanced noCaptcha & invisible Captcha (v2 & v3)

Eklenti Linki: https://tr.wordpress.org/plugins/advanced-nocaptcha-recaptcha/

WordPress ve alt seviye yazılım bilginiz yoksa, web sitenize eklentinin yüklenmesi ve kurulması sürecinde destek olabiliriz. Bize bunun için Destek bölümümüzden çağrı talebi oluşturmanız yeterli olacaktır.

WordPress ve eklentileri konusunda, müşterilerimize sınırsız destek vermekteyiz. Mevcut hosting hizmetinizden memnun değilseniz, WordPress uyumlu ve %99.9 uptime garantili ssd sunucularımızda hız ve sorunsuzluk deneyimini yaşayın.

Yorum Yap
0 Yorum yapan