Mysql Veri Tabanı Nedir? Nerelerde ve Amaçla Kullanılır?

Mysql Veri Tabanı Nedir? Nerelerde ve Amaçla Kullanılır?

Mysql Nedir?

Mysql veri tabanı, çoklu iş parçacıklı, esnek, hızlı ve alanında oldukça güven veren kuvvetli bir altyapıya sahip, ücretli-ücretsiz olarak dağıtılan, dünyada en fazla kullanılan veri tabanı yönetim sistemlerinden biridir.

Unix-Os/2 ve Windows platformları için ücretsizdir. Mysql en iyi ve hızlı olarak Linux işletim sistemi altında çalışmaktadır. Mysql veri tabanını birçok programlama dili ile kullanmanız mümkündür. En bilinenleri Php, Asp, C++ ve Pyton’dur. Günümüzde Mysql veri tabanını kullanmamızı sağlayan arayüzlerin en çok kullanılanı ise PhpMyAdmin’dir. Adından da belli olduğu gibi php programlama dili ile yazılmış bir arayüzdür.

Mysql Veri Tabanı Nedir? Nerelerde ve Ne Amaçla Kullanılır?

Mysql Veri Tabanı Ne Amaçla Kullanılır?

Web tabanlı bir yazılımın tüm verileri tablolar halinde bu veri tabanları içinde saklanır. E-Ticaret sitelerindeki ürünler, yorumlar, değerlendirmeler, blog sitelerindeki yazılar, içerikler, kategoriler kısacası her şey veri tabanları içindedir. Veri tabanları pek ön planda olmasa da aslında web de harcadığımız enerjinin hepsi onları doldurmakla geçmektedir.

Mysql Veri Tabanı Kullanmak Kolaydır

Diğer veri tabanı yazılımlarına göre mysql kullanmak daha kolaydır. Yukarıda da belirttiğimiz PhpMyAdmin isimli arayüzü ile bu daha da kolay olmaktadır.

Mysql Veri Tabanı İçin Geliştirici Bulmak Daha Kolaydır

Mysql çok fazla sistemde kullanıldığından geliştiricisi de fazladır. Bu sayede projelere başlanırken bu özellik göz ardı edilmemelidir. Mysql kullanılan bir projenin veri tabanı çalışmalarında pek zorluk çekilmez.

Mysql Veri Tabanı Güvenlidir

Mysql veri tabanları içerisinde kuşkusuz en güvenli olanıdır. Hosting bazlı parola ve doğrulama mevcuttur. Günümüzde milyonlarca web sitesi mysql ile güvenli internet deneyimi sunmaktadır. Ücretli veya ücretsiz versiyonları için güvenlik farkı yoktur. İkisi de kullanıcılar için en yüksek güvenlik seviyesini sunar.

Yorum Yap
0 Yorum yapan