Responsive Web Tasarım Nedir? Neden Önemlidir? – Blog

Responsive Web Tasarım Nedir? Neden Önemlidir? – Blog

Responsive Web Tasarım Nedir?

Responsive web tasarım, tüm teknolojik cihazlar ile uyumlu web siteleri için kullanılan bir tanımdır. Mobil ve tablet gibi internete bağlanabilen mobil cihazlar üretilmemişken, responsive web site diye bir kavram yoktu. Zira o zaman sadece masaüstü bilgisayarlar için web tasarım yapılmaktaydı ve altyapılar buna göreydi.

Teknolojinin gelişmesi, farklı ekran boyutlarında cihazların üretilmesi ile responsive yani tüm cihazlara uygun web site ihtiyacı doğdu. Aslında web tasarım dünyasında bu değişim bir devrim niteliğindedir. O güne kadar yapılmış tüm web siteleri artık mobil cihazlarda sıkıntı çıkartan ve bazen de açılmayacak duruma kadar gelebilen bir hal almıştı. Web tasarım dünyası bu köklü değişime anlık cevap veremese de, her yazılım firması kendi yazılımı çerçevesinde responsive uyumuna dikkat eden yazılımlar üretmeye başladı.

Fakat içerik yönetim sistemleri gibi dünya üzerinde açık kaynak ile paylaşılan sistemlerde böyle bir sorun olmadı. Tek bir güncelleme operasyonu ile tüm web siteleri anlık olarak, aynı zamanda mobil ve tablet uyumlu birer web sitesi oldular.

Responsive Web Tasarım ve Cms’ler

Özel bir yazılım ile yola çıkanlar yaşadığı bu sıkıntılardan sonra, Cms yani içerik yönetim sistemlerine talep daha da arttı. Özellikle WordPress bu alanda, sıkıntıların baş göstermesi ile en çok tercih edilen Cms oldu. Sebebi ise kolay kullanımı, eklenti ve temalarının çok fazla oluşuydu.

Tabii ki diğer içerik yönetim sistemleri de bu süreçte kullanıcı artışı ile büyük bir gelişme yakalasa da, hiçbiri WordPress’in durdurulamaz yükselişine yetişemedi.

Responsive web tasarım artık her yazılım firması tarafından yapılmakta ve gereken kurallar çerçevesinde hizmet verilmeye devam edilmekte. Fakat gelecekte yeni teknolojik cihazların çıkması ile bu piyasanın geçen yıllardaki gibi darma dağın olmayacağının garantisini vermek zor.

Responsive Web Tasarım İçin En Ucuz Yol

Gelecek ve devamlılık beklentisi oluşan web siteleri için tavsiyemiz her zaman içerik yönetim sistemleri ile çalışmaktır.

Kolay kullanımları, seo dostu altyapıları ve arama motorlarına uyumlulukları ile çok başarılı bir web sitesine kısa zaman ve düşük maliyetlerle ulaşmanız mümkün olmaktadır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan