Web Site Seo 2021 WordPress Yoast Seo Güncellemeler

Web Site Seo 2021 WordPress Yoast Seo Güncellemeler

Web Site Seo

İnternette artık mutlak başarının tek anahtarı kuşkusuz seo. Seo ile geliştirilmeyen web siteleri adeta diplerde kalarak çürümeye, bağlı bulundukları işletmeye yük olmaya devam ediyorlar. Seo açısından fakir bir web sitesi, ancak işletmesini tanıtan ve hakkında bilgiler veren sayfalar bütününden oluşuyor. Arama motorlarında herhangi bir kelime de çıkmayan web sitelerinin gitmesi gereken çok yol var ve bu yol her geçen gün zorlaşıyor. Zorlaşma sebebi ise büyüyen rekabet. Bir web site seo çalışması yapmak zor, maliyet istiyor, zaman ve emek istiyor evet ama bu her geçen gün daha da yoğunlaşmaya başlıyor.

Her sektör için artık arama motorları büyük birer Pazar. Bu pazarlarda başarılı olmak demek, aslında bulunduğunuz alanda da başarılı olmak demek oluyor. Arama motorlarının paylarına baktığımızda, pastanın en büyüğü Google’a sahip. Peki sadece Google’da var olmak yeterli mi? Kesinlikle değil. Onun için, seo çalışmaları yapılırken, tüm arama motorlarına yönelik çalışma yapmak hatta Türkiye’de ciddi sayıda kullanıcı olan Yandex’e de önem vermek gerek.

Web site seo çalışmaları gerçekten artık başlı başına birer alan olmaya başladı. Bunun böyle olacağını geçmişten fark eden kurumsal şirketler, çok önceden kendi bünyelerinde bu iş için alanlar oluşturup, ekipler kurdular. Şu an arama motorlarında rakipsiz olarak ilk sıralarda, kendi sektörlerinde tekel oluşturan bu firmaların başarısı, tamamen zaman, emek, masraf ve uzmanlıklardan ibaret aslında.

Başarı için illa ki kurumsal bir firma olmanız, bunun için bir departman oluşturmanıza gerek yok. Belli zamanlarda web siteniz ile ilgilenir ve arama motorları kriterlerine uyan yazılar eklerseniz, başarıya ulaşabilirsiniz. Fakat bazı araçlara da ihtiyacınız var tabi. Onlardan biri hakkında yazacağız bugün. Yoast seo bir WordPress eklentisi ve devamlı güncelleme yapılarak farklı seo özellikleri ekleniyor. Gelin bu yazımızda yeni eklenen iki özelliği ele alalım.

Web Site Seo 2021

Web Site Seo Çalışmalarında Yoast Başarıları

WordPress tabanlı bir web siteniz var ise ve hala Yoast seo eklentisini eklemediyseniz, çok şey kaybediyor olabilirsiniz. Zira Yoast seo eklentisi, gerçekten her özelliği ve denetleyen yapısı ile özellikle acemi kullanıcılar açısından bulunmaz nimet. Son zamanlarda kendisine büyük bir rakip çıksa da (Rank Math Seo), Yoast seo hala alanında n güvenilir seo eklentisi olmaya devam ediyor.

Ücretli ve ücretsiz olarak iki sürümü olmasına rağmen, ücretsiz sürümü ile tüm seo işlemlerini yapabilmeniz mümkün. Tabii ki ücretli sürümü daha profesyonel ama başlangıç için ücretsiz Yoast seo eklentisi yeterli olmakta.

Yoast seo’nun, web sitenize yazacağınız yazıları denetleyen, olmuş mu, olmamış mı kararlar verebilen bir yapısı vardır. Yoast seo bu işe başlayan yeni kullanıcılar açısından harika bir seo eklentisi diyebiliriz. WordPress için üretilmiş birçok seo eklentisi mevcut. Mesela All in one seo bunlardan en eskisi. Hatta en güvenilir seo eklentilerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Lakin all in one seo eklentisi bile Yoast seo eklentisinin o denetleyen yapısına ulaşamadı ve hala kendini yenileyemedi.

Bu sebepten Yoast seo eklentisi kullanmanızı tavsiye ederiz. Peki son günlerde Yoast seo eklentisinde ne gibi değişiklikler oldu? Ne gibi zorluklar doğdu ve bunlar nasıl aşılabilir?

1-Aynı Kelimeden Oluşan Ardışık Cümleler

WordPress Yoast seo eklentisine eklenen yeni bir özellikle artık, cümlelerin birbiri ile olan ilişkileri de kontrol edilecek. Yani paragrafa başladığınız cümleden sonra gelen diğer cümlelerin de başlangıçlarında hata alacaksınız. Eğer aynı kelime veya kelime gruplarını kullanırsanız, eklenti bu yanlış yazımınıza refleks göstererek hatanızı sol panelde verecek.

Ardışık kelimeler demek, birbiri ardına gelen aynı kelimeler demektir. Yani “Sonra” kelimesi ile başladığınız bir cümleden sonra gelen diğer cümleyi de yine “Sonra” kelimesi ile başlatmamanız gerekmekte. Bu durum makalenizin sıkıcı ve verimsiz bir makale olmasına neden olacaktır.

Özellikle internette okuyucular elektronik ortamdan veri aldıklarından, yani karşılarında devamlı bir ekran bulunduğundan, geçirdikleri zamanın sağlıklarını etkilediğini düşünürler. Gerçekten de böyledir aslında. Ekran karşısında geçirilen süreler ne kadar uzarsa, göz sağlığınızdan metabolik sağlığınıza kadar birçok hususta sağlık riskleri ile karşılaşmanız mümkündür.

Bu minvalde, okuyucular ekranları karşısında daha az vakit geçirmek ister ve odaklandıkları yazı, resim veya paylaşım neyse, akıcı ve hızlı bir şekilde derdini anlatan cinsten olmasını isterler. Bir yazının ne kadar uzun olduğu değil, anlatmak istediği içeriği kullanıcıya ne kadar kısa zamanda ve yormadan verdiği çok önemlidir. Yukarıda verdiğimiz örnekteki gibi kelime tekrarları okuyucuyu yorar, zamanlarını boşa harcar ve bunun sonucunda trafik kaybı yaşayabilirsiniz.

İşte bu yüzden, cümle yapılarınızda, uzun ve detaylı yazılarınızı yazarken dikkat etmeniz gereken en önemli husus kesinlikle ardışık kelime konusudur.

Web site seo 2021 wordpress yoast seo güncellemeleri

Web site seo 2021 wordpress yoast seo güncellemeleri

2-Seo Açısından Geçiş Kelimeleri

Kelimeler, cümleleri oluşturduğumuz zincirlerin halkalarıdır. Bu halkalar ne kadar birbirleri ile bağlı olur ve alakalı anlamlar taşırsa, kullanıcıyı okuma metninizde, dolayısıyla sayfanızda tutmanız o kadar kolaylaşır.

Seo uyumlu içerik yazmak, web site trafiği almak için güzel bir çalışmadır. Fakat sadece trafik almak için yazılan boş ve anlamsız yazılarda var ve internet bu yazılar yüzünden çöplük durumunda. Google ve diğer arama motorları bu tip yazılara veya sitelere karşı kendilerini devamlı geliştirmekte. Eskiden, bu tip yazıların olduğu web siteleri başarılı olabilirken, artık bu web sitelerine, ne Google, ne de diğer arama motorları geçit vermiyor. Çünkü sahip oldukları yapay zeka çok iyi bir süzgece sahip. Kullanıcı gözüyle okuyor, cümlelerin birbirleri ile olan ilişkisine bakıyor ve bunu çok mikro zamanlarda yapabiliyor.

Böyle gelişmiş bir sistem karşısında, en iyiyi üretmek artık elzem oldu. Bunun farkında olan içerik üreticiler çok kaliteli işlere imza atıyor. Bunun halen farkında olmayan bir grup seo uzmanı denilen kişiler hala eski teknikleri uyguluyor. Hem kendilerini hem de müşterilerini arama motorlarında zora sokabiliyorlar.

Bu gibi hatalı çalışmaların sonucu her zaman arama motorlarında başarısızlıkla sonuçlanmakta ve verilen emekler boşa gitmektedir. Bunların yerine, hiç yorulmadan ve çaba harcamadan, arama motorları kriterlerine en uygun şekilde içerik üretmek, Yoast seo veya Rank Math gibi seo eklentileri mümkün.

Geçiş kelimeleri konusunda da Yoast seo bir önemli yenilik yapmış ve eklentisine bu kontrolü dahil etmiştir. Siz yazışınızda geçiş kelimelerini az kullanır veya hiç kullanmazsanız, Yoast seo yazılımsal olarak bunu buluyor ve size nerelerde kullanmadığınızı net bir şekilde söylüyor. Kullanılabildiğinde mükemmel sonuçlar veren tüm bu detaylar, aslında arama motorlarında seo başarısına sizleri bir adım daha taşıyacak nitelikte.

Geçiş Kelimeleri Nedir?

Bir cümleye başladığınızda, cümlenin bitmesini istediğiniz yerde nokta koyar ve cümleyi bitirirsiniz. Ama cümle yazı içerisinde bir bütüne tamamlanacak şekilde oluşturulmamış ve bağımsız kalmışsa, o paragraftan kopuk bir anlam taşıyabilir. Yani bir paragrafa başladığınızda, paragrafın sonuna kadar birbirini kovalayan ve destekleyen cümlelerin içerisinde zincir kelimeler oluşturmalısınız.

“Sonra, örnek olarak, sonuç olarak” gibi kelimeler, cümleler arasındaki bağı kurmanızda size yarar sağlayacaktır. Bu kelimeleri cümle sonlarında ne kadar çok kullanırsanız, kullanıcılarınız veya okuyucularınız da o kadar yazılarınızla ilgili olur. Web site seo konusunda geçiş kelimelerinin önemi, yazının sürükleyici olması ile alakalıdır. Yoksa geçiş kelimelerini direkt olarak arama motorları görüp puan vermezler. Verilen puan, yazının tamamı ile alakalıdır.

Netice Olarak

Ardışık kelimeler ve geçiş kelimeleri seo açısından, yazılarınızın kaliteli ve okunabilir olmasında büyük rol oynar. Hem yüksek okunma alırsınız, hem de arama motorlarının gelişmiş yapay zekaları yazılarınıza daha iyi seo puanı verirler.

Seo, internette var olan bütün web sitelerini ilgilendiren, her web sitesinin ihtiyaç duyduğu ve yapılmadığı takdirde web sitelerinin sadece katalog vazifesi görmesine neden olan çalışmalar bütünüdür.

Bu sebeple, profesyonel destek almanız, seo konusunda arama motorlarında başarılı olmanızda çok önemlidir.

YcrSOFT olarak, profesyonel seo desteği vermekte ve işletmelere, yazılım desteği de sunmaktayız. Özellikle WordPress ve eklentileri konusunda kurumsal destek veren firmamız, Yoast seo veya Rank Math seo gibi eklentilerin de kurulumlarını ve gerekli ayarlarını, müşterilerinin ihtiyaçları karşılığında yapmaktadır. Bu tip destekler için WordPress destek hattı aracılığı ile bize ulaşabilir ve teknik yazılım desteği alabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan