Web sitesi standartları nasıl belirlenir

Web sitesi standartları nasıl belirlenir

Web sitesi standartları nasıl belirlenir

Web sitesi standartları nasıl belirlenir sorusu ile genellikle Kosgeb projeleri başvurusu esnasında karşılaşılıyor. Web sitesi standartları ile ilgili bir çok parametreyi değerlendirmeye almak mümkün olarak görünüyor. Web siteleri için yaptırmak istediğiniz özel yazılımla ilgili farklı standartlara erişmeniz mümkün olabilir. Örneğin binlerce kişinin bir araya geleceği bir sohbet sitesi yaptırmak isteyebilirsiniz. Bilişim güvenliği için gerekli alt yapının sağlandığı bir e-ticaret yönetim sistemi oluşturmak isteyebilirsiniz. Yazılım alanlarınıza göre kullanılacak standartlar ve prosedürler değişse de web sitesi standartları olarak genellikle W3C akla gelir.

W3C

Open Web Platform adı verilen açık bir şekilde standartların herkese erişebileceği derecede anlaşılır bir dille anlatılıyor. Site üzerinde yapılan değişiklikler ve yenilikler detaylı bir şekilde aktarılıyor. 2008 yılından günümüze yapılan toplantılar veya istişarelere de yer verilerek HTML’den başlayarak JS kodlarına kadar standartları koyan W3C web dünyasının tek bir dili konuşmasına olanak tanıyor.

Open Stand

Open stand ise bir diğer önemli web standartlarından genellikle veri güvenliği üzerine de standart tavsiyelerinde bulunan Open Stand ile birlikte network mimarisi, kayıp verilerin değerlendirilmesi, yapay zekanın verimli kullanımı gibi bir çok alanda faydalı tavsiyeler yayınlanıyor.

Source: open-stand.org

Web tasarım dünyasında en sık takip edilen ve arama motorlarının da hemen uyguladığı standartlar genellikle W3C’nin belirlediği standartlardır. Web sitesi standartları nasıl belirlenir sorularına yardımcı olmaya çalıştığımız yazımızdan biraz daha fazlasına erişmek isteyebilirsiniz. Bu durumda W3C’nin resmi web sitesi üzerinden bugüne kadar çıkardığı tüm standartları inceleyebilirsiniz. Web sitesi standartları belirleyerek bir web yazılım projesine başlamanız çok mümkün değildir. Genellikle standartlar çalıştırdığınız yazılımcı veya yazılım şirketleri tarafından belirlenir. Projeye uygun olan standart geliştirici tarafından projede kullanılır. Standart belirleme birliklerinin oluşmasının avantajlarını günümüzde hissedemiyor olabiliriz. 2000’li yılların hemen başlarında üretilen web sitelerine, alkıslarla yasiyorum gibi platformlar aracılığıyla bakmayı deneyin. Web üzerindeki standartların günümüz tasarımlarının ve kod yapısının desteklenmesinde nasıl büyük faydalar sağladığı  anlaşılacaktır.

Web sitesi standartları nasıl belirlenir ?

Halen standartlar hakkında sorularınız varsa ve tavsiye ettiğimiz siteleri incelediyseniz, aklınıza takılanları yorum bırakabilirsiniz. En kısa sürede yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Yap
0 Yorum yapan