WordPress 5.6 Simone Güncellemesi Yayınlandı

WordPress 5.6 Simone Güncellemesi Yayınlandı

WordPress 5.6 Simone Nedir?

Kuşkusuz internetin en güçlü ve en popüler içerik yönetim sistemi olan WordPress için gelecek güncelleme söylentileri nihayet yerini buldu. Son güvenlik güncellemesi ile birlikte, büyük bir güncelleme geleceği konuşulmaktaydı ama bu sefer ki güncelleme gerçekten de büyük oldu. Öncelikle neden Simone, bunu açıklayalım. WordPress 5.6 Simone güncellemesinin ismi, Amerikalı Nina Simone’ye atfen, WordPress geliştiricileri tarafından kullanılmış. WordPress’in resmi sitesinde, 5.6 güncelleme haberine,  geliştiriciler şu ifadelerle başlamış;

“Simone parçalarından oluşan bir şarkı listesi oluştur ve senin için bloğumuzda neler olduğunu oku…”

Birçok farklı değişiklik içeren WordPress 5.6 Simone güncellemesini yapmadan önce web sitenizde bazı önlemler almanızı tavsiye ederiz.

Özellikle hosting sağlayıcınızın size vermiş olduğu panel üzerinden veya ftp bağlantısı ile web sitenizin tam yedeğini almalısınız. Eğer Plesk panel kullanıyorsanız, Plesk yedek geri yükleme ile ilgili son makalemizde, böyle büyük bir güncelleme sonrası, web sitenizde herhangi bir sorunla karşılaşmamanız için ne yapmanız gerektiğini detaylıca anlattık. Web sitenizin WordPress güncellemesini yapmadan önce muhakkak yedek almanızı öneriyoruz. Zira bazı eklenti veya temalar ile son WordPress güncellemesinin çalışmama ihtimali çok yüksek.

 

WordPress 5.6 Simone Güncellemesi Neler Kapsıyor?

Öncelikle WordPress ile gelen varsayılan tema değiştirilmiş ve yerine “Twenty Twenty-One” isimli çok harika detaylara ve sadeliğe sahip yeni bir tema getirilmiş. Bu tema ile de birlikte yine Gutenberg editöründe de bazı iyileştirilmeler yapılmış ve yapılmaya da devam etmekte.

Çok Fazla Düzen Esnekliği

WordPress, Gutenberg editör ile zaten kullanıcılarına sınırsız bir blog oluşturabilme yeteneğini verebilmek için çalıştı ve çalışmaya devam ediyor. Kimileri eski editörleri ile çalışmayı seçse de, birçok kullanıcı Gutenberg editöre alıştı ve bu güncelleme ile de daha fazla esneklik eklendi. Yani Gutenberg editör artık daha güçlü.

WordPress’in Twenty Twenty-One isimli teması ile başka bir ücretli veya ücretsiz temaya ihtiyaç olmadan çok farklı tasarımlar, sayfa düzenleri ve bloklar oluşturmanız mümkün oldu.

Yani bloggerlar, haber siteleri, gezi paylaşımcıları hatta fotoğrafçılar bile bu stabil, hızlı ve görünüşü harika tema ile kendilerine başka bir yazılıma ihtiyaç duymadan bir web sitesi kurabilirler.

Tabii ki bu tema demo içerikle gelmiyor fakat kullanmaya başladıkça, kullanıcıların tema üzerindeki kontrolleri daha da gelişecektir.

Twenty Twenty-One teması, bir dizi pastel renklerden oluşan renk paleti de sunuyor ve renk geçişleri mükemmel derecede basit. Daha önce bu tip ücretsiz ve esnek bir WordPress teması maalesef hiç yayınlanmadı. Açıkçası yeni WordPress kuracak ve kullanmaya başlayacak bloggerlar oldukça şanslılar.

WordPress 5.6 Simone Otomatik Güncellemeler

İçerik yönetim sistemi kullanan kullanıcılar açısından en zorlu süreç kuşkusuz güncelleme süreçleridir. Birçok kullanıcı, WordPress web sitesinin kendi kendine güncellenmesi gerektiğini düşünüyor ve bunun başlı başına bir problem olduğu kanısında. Fakat her şey bu kadar basit değil. WordPress bir Cms ve içeriğinde eklentiler ve de temalar olabiliyor.

Tabii ki WordPress’i sade haliyle ve varsayılan tema ile kullanan kullanıcılar için otomatik güncellemeler sorun yaratmayacaktır. Fakat web sitesini farklı tema yapımcılarından satın alınmış temalarla ve eklentilerle zenginleştirmiş kullanıcılar açısından, güncelleme her daim bir problem olacaktır.

WordPress 5.6 Simone güncellemesi ile artık web sitenizi otomatik olarak güncelleyebileceksiniz. Tabi sonuçlarını göze alarak. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, WordPress güncellemesini yapmak sadece bir tuşa basmaya bakıyor. Sonrasında karşılaşacağınız sonuçlar ağır olabilir ve web sitenizde geri dönülmeyen süreçler ile karşılaşmanız mümkün olabilir.

Üçüncü parti eklenti ve tema kullanıcısı WordPress severlerin, otomatik güncelleme konusunda dikkatli olmalarında yarar var. Eğer otomatik güncelleme açık olacaksa bile, web siteleri devamlı güncellenen, ekleme yapılan bir web sitesi değilse, günlük alınan web site yedekleri ile durum bir nebze de olsa kurtarılabilir. Mesela büyük bir WordPress güncellemesi gelir, sistem otomatik güncelleme yapar ve web sitenizde, eklenti ve temalardan kaynaklı herhangi bir sorun oluşursa, güncelleme öncesinde sunucu tarafından alınan yedek sayesinde geri dönüş imkanınız olabilir. Ya yoksa?

Durum gerçekten vahim. Aylarca, yıllarca emek verilmiş hatta içerisinde binlerce içerik olan bir web sitesi için bu tip bir güncelleme, korkunç sonuçlar doğurabilir.

Büyük güncellemeler sonrasında genellikle web sitelerde, eğer uyumsuz tema ve eklenti var ise büyük hasarlar meydana gelebilmektedir. Fakat bunların birçoğu düzeltilebilir ama hepsi zaman ve para ister, kısacası dikkatli olunmalıdır.

WordPress 5.6 Simone Güncellemesi ve Php 8

WordPress’in aynı zaman da yazıldığı dil olan Php yeni sürümü Php 8 içinde WordPress’in bu güncellemesinde çalışmalar yapıldığı kaydedildi. Uyumlu hale getirilen sistemde elbette yeni geliştirmeler devam edecek ve WordPress tamamen Php 8 için uygun hale getirildiğinde, bu tüm kullanıcılar ile paylaşılacaktır.

Fakat şu an Php 8 ile kullanmak isteyenler için bir sorun gözükmediğini dile getirmemiz mümkün.

WordPress 5.6 Simone Uygulama Api Bağlantıları

WordPress’in bu büyük güncellemesi ile artık WordPress’in herhangi bir mobil uygulama ile de sorunsuz bir şekilde bağlanabileceği ve api geliştirmelerinin devam ettiği duyuruldu.

Teknolojinin gelişmesi ve özellikle mobil cihaz kullanımının artışı ile mobil uygulama işletmeler tarafından çok tercih edilen bir pazarlama yöntemi. Fakat mobil uygulamaların hala arama motorundaki mobil web sitelerine üstün olduklarını söylemek zor.

WordPress 5.6 Simone Güncellemesi Yayınlandı

Netice Olarak

WordPress’in en büyük güncellemelerinden biri olan 5.6 Simone güncellemesi hem güvenlik hem de birçok geliştirme içeriyor. Her WordPress alt yapısı kullanan web sitesinin bu güncellemeyi alması gerekiyor ama yukarıda da bahsettiğimiz gibi, 3. Parti tema ve eklenti yapımcılarının bu sürüme uyarlı sürümlerini beklemek ve sistemi o şekilde dikkatli bir şekilde güncellemek en iyi seçim olacaktır.

WordPress güncelleme için profesyonel desteğe ihtiyacınız olabilir. Bu gibi bir durumda WordPress destek hattı üzerinden firmamız yazılım destek ekibi ile irtibata geçebilir ve sorunlarınızın direkt çözümü için destek alabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan