WordPress İletişim Formu Eklentisi Contact Form 7

WordPress İletişim Formu Eklentisi Contact Form 7

WordPress İletişim Formu

Kurumsal web tasarım ya da e-ticaret sitesi. Blog, fotoğraf bloğu ya da sosyal herhangi bir web site. İnternette yayın yapan web sitenizin konusu ne olursa olsun, iletişim sayfanızda bulunması elzem bir eklentiden, WordPress iletişim formu eklentisinden bahsedeceğiz bu yazımızda.

Aslında Contact Form 7 eklentisi kullanımı çok basit. Ama acemi WordPress kullanıcıları için bu detaylı kılavuz ilk alışma evresinde oldukça kullanışlı olacaktır diye düşünüyoruz.

WordPress İletişim Formu Eklentisi Contact Form 7

WordPress İletişim Formu Contact Form 7 Yükleme ve Kurulum

Bu eklentiyi diğer eklentiler gibi kurmanın iki yolu var. Bir tanesi WordPress’in kendi sitesinden eklentiyi bilgisayarınıza indirmek ve ftp aracılığı ile WordPress eklentiler klasörünüze yüklemek. İkinci ise WordPress yönetim panelinizde sol menüden “eklentiler-yeni ekle” kısmından, arama kutucuğuna “Contact Form 7” yazmak ve eklentiyi aratarak bulup yüklemek.

Aşağıdaki görselde de paylaştığımız gibi, eklenti adını yazmanızla karşınıza gelecek olan eklentiyi saniyeler içerisinde sisteme dahil edebilir ve etkinleştirerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

WordPress iletişim formu yonetici paneli, eklentiler kısmı, yeni ekleme bölümünden, Contact Form 7 eklentisinin bulunması ve sisteme dahil edilmesi.

Eklenti tamamen Türkçe olduğundan, eklentiyi sisteme dahil edip etkinleştirdiğinizde, sol menüde “İletişim” adında bir sekme açılacaktır. Bu sekme Contact Form 7’nin ayarlarını yapacağınız sekmedir. Bu sekme üzerinden “İletişim formları” kısmına tıklayarak, eklenti yapımcıları tarafından oluşturulmuş örnek formun olduğu ve bundan sonra yapacağınız formların bulunacağı sayfaya ilerleyebilirsiniz. İster demo formu kullanabilir, isterseniz de yine sol menüden “yeni ekle” kısmına tıklayarak, web siteniz için yeni bir form oluşturabilirsiniz.

Fakat yeni form oluşturmak acemi kullanıcılar için biraz zor olacağından, demo form üzerinde değişiklikler yaparak ilerlemenizi tavsiye ederiz. Zira hazır olan o form da zaten Türkçe olarak yapılandırılmış ve sizin kullanımınıza hazır olarak beklemektedir.

WordPress İletişim Formu Contact Form 7, iletişim formları sayfası görünümü

WordPress İletişim Formu Sayfalara Yerleştirme

WordPress de birçok eklenti kısa kodlar yardımı ile çalışmaktadır. Fakat bazı eklentiler, WordPress web sitenizde o an yüklü olan tema ile uyum sağladığından, sayfa düzenleme bölümünde ilgili eklentinin ismini görebilir ve sayfalarınızda eklentinizin formunu istediğiniz yere sürükle bırak fonksiyonu ile yerleştirebilirsiniz. Eğer sayfa düzenleme bölümünüzde eklenti ile ilgili bir düğme veya ayar yoksa kısa kodla da sayfalarınıza eklentiyi yerleştirmeniz mümkün olacaktır.

Bunun için görselde de paylaştığımız üzere, kısa kodu kopyalayıp, ilgili sayfanın istenen bölümüne yapıştırmanız ve sonrasında kontrol etmeniz yeterli olacaktır.

WordPress İletişim formu eklentisi Contact Form 7, kısa kod ile sayfa içine iletişim formu yerleştirme. Bu kısa kodu istediğiniz sayfanın içerisinde ilgili bölüme yapıştırmanız gerekmekte.

İşte hepsi bu kadar. Artık formunuz istediğiniz sayfada size hizmet için hazır durumda.

WordPress İletişim Formu Ayarları

Demo iletişim formunu düzenleme kısmına girerek, bir iletişim formunun nasıl ayarlanacağını öğrenebilirsiniz. İletişim formu düzenleme bölümünde 4 sekme bulunur. Bunlar;

  • Form
  • Posta
  • İletiler
  • Ek Ayarlar

Form bölümünde, web sitenize ekleyeceğiniz iletişim formunun yapısını düzenleyebilirsiniz. İletişim formları ihtiyaca göre farklılık gösterebilir. Örneğin bir eğitim kurumunun web sitesidir ve formda kullanıcının eğitimi ile alakalı bir soru sorulması gerekir. Tabi bu soru için önceden cevapları sizin hazırlamanız gerekir. Bunun için aşağı açılır menü veya onay kutuları yaratabilir, çeşitli tasarımlarda iletişim formları yapabilirsiniz.

Contact Form 7, yönetici paneli form ayarlar sekmesi. Bu sekmeden, formun sayfanızda nasıl görünmesi gerektiğini ayarlamanız mümkündür.

Posta bölümü ise, iletişim formunu dolduran kullanıcının, onay verdikten sonra geleceği e-posta adresi, e-posta içeriği ve diğer ayaları barındırmaktadır. Bu alanların eklenti yüklendiğinde zaten otomatik olarak sistem tarafından doldurulması güzel fakat bu kayıtlı e-postayı kullanmak istemeyenler bu sayfadan değişiklik yapabilirler. Tabi e-posta içerikleri de bu alandan isteğe göre değiştirilebilir.

Contact Form 7, posta ayarları bölümü. Bu bölümde değiştireceğiniz tüm ayarlar, tarafınıza gelecek olan e-postaya müdahale edecektir.

İletiler bölümünde ise iletişim formunuzun kullanıcılarınıza vereceği cevaplar yer alıyor. Bu cevaplar sistem kurulduğunda otomatik doldurulmuş şekilde gelse de, bu mesajlardan beğenmedikleriniz olursa değiştirme imkanı sunulmuş. Herhangi bir tanesini değiştirmek istediğinizde, değişiklik sonrası sayfanın sağındaki “kaydet” butonu ile yaptığınız değişikliği kaydetmeniz yeterli olacaktır.

Contact Form 7, iletiler bölümünde, iletişim formunun kullanıcıya vereceği cevapları ayarlamanız mümkün.

Ek ayarlar kısmında ise WordPress iletişim formu eklentinize kod parçacıkları ile müdahale etmeniz mümkün.

Netice Olarak

Contact Form 7 WordPress iletişim formu eklentisi, çoğunluk olarak Türkçe yönetim paneli ile oldukça kolay bir kullanıma sahip. Form oluşturmak ve oluşturulan formları web sitelerinin istenilen sayfalarına kısa kodlar ile yerleştirmek oldukça basit.

Web siteniz yeni veya alan adınız da önceden yaşanan spam sıkıntıları varsa, iletişim formunuzdan gelecek e-postalarınız ilk başlarda önemsiz klasörüne düşebilir. Zamanla bu sorun da ortadan kalkacak ve e-postalarınızı güvenle alabilecek ve web sitenizde form dolduran kullanıcılarınız ile rahatça iletişime geçebileceksiniz.

WordPress web sitenize iletişim formu eklemek ya da farklı formlar yaratmak istiyor ve eklentiler ile bunu karşılayamıyorsanız, YcrSoft destek ekibi ile irtibata geçebilir, sorununuzun çözümü için yardım isteyebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan