Google Adwords ve Dijital Pazarlama’daki Önemi

Google Adwords ve Dijital Pazarlama’daki Önemi

Google Adwords Nedir?

Adwords, 1998 yılında kurulan, günümüzün en kapsamlı ve geniş içeriğe sahip arama motoru Google’ın, kullanıcılarına ücretli reklam konusunda hizmet veren uygulamasıdır. Google Adwords, her geçen gün daha da gelişen bir yönetim paneline sahiptir. Öncelikli amacı, kolay kullanım ile tüm müşterilerine hizmet vermektir. Fakat çok fazla detay içerdiğinden, bu uygulama neredeyse tüm ülkelerde Adwords Uzmanı kişilerce daha fazla kullanılmaktadır. Son kullanıcılar, yani web sitesi sahipleri, Google Adwords öğrenmek yerine, ücretli olarak Adwords Uzmanı kişilerle çalışmaktadırlar.

Adwords paneli geliştikçe, panel kullanımı bir önceki sürüme göre daha da detaylı olmakta. Önceden adwords kullanmayı öğrenmiş kişiler için bu geçiş süreçleri kolay olsa da, yeni başlayanlar her geliştirmede daha karmaşık bir yapı ile karşılaşmaktadır.

Google Adwords ve Dijital Pazarlama’daki Önemi

Google Adwords panellerini kullanan ve web siteleri için reklam kampanyaları hazırlayan web site sahipleri tabii ki var ama bir adwords uzmanı kadar başarılı reklam çıkartmak zor. Adwords gerçek bir ilgi alanı, üzerine araştırma yapılarak, deneyimleme ve bol okuma ile uzmanlaşılacak bir sistemdir. Detay konusunda o kadar geniştir ki, neredeyse tüm özelliklerini öğrenmek imkansız gibidir. Sistem türlü algoritmalar içerdiğinden, her ihtiyaca uygun tasarlanmıştır. Zaman içinde de gereken düzenlemeler ile devasa bir yapıya dönüşmüştür.

Açıkçası, satılacak bir ürününüz var ve bir de e-ticaret siteniz var ise, başarılı bir reklam ile ülkeler arası ticarete Adwords ile hemen başlayabilirsiniz.

Google Adwords de Başarılı Olmak

Adwords’deki asıl amaç, tıklama başı maliyeti düşürürken, web siteniz ve pazarladığınız ürünle alakalı en yüksek ziyaretçiyi almaktır.

Borsayı ya da döviz piyasalarını takip edenleriniz iyi bilir. Eğer bir yatırım yapılacaksa, iyi takip borsa ve döviz yatırımında para kazandırır. İşte Google Adwords’de bu mantıkla çalışır. Yaptığınız işi sadece siz yapmadığınızdan, yüzlerce, hatta sektörünüze bağlı olarak binlerce rakibiniz olacaktır. Evet ne kadar rakip o kadar ticaret ama Adwords’de bu biraz, panel uzmanlığı ile alakalı. Adwords panelini en etkili kullananlar, en az para harcayıp, en çok ziyaretçi ile muhattap olabilenlerdir.

Çünkü Adwords’de tıklama başına maliyetleriniz anlık olarak değişebilir. Odak anahtar kelimelerinizle alakalı daha çok rakibinizin olduğu bir saatte, tıklama başı maliyetleriniz tavan yapacaktır. İşte tam bu saatlerde, en çok gösterim ile önde olmalısınız.

Adwords panelini kullanmayı bilmeyenler için, Adwords bir risktir.

Dijital Pazarlama ve Google Adwords

Dijital pazarlama, internet üzerinden yapılan her türlü satış ve para kazanma girişimlerinin ortak adıdır. İnternet bir okyanus, dijital pazarlama ise bir avdır. Avda kullanılan her silah ise dijital pazarlama esnasında kullanılan uygulamalardır. İşte Google Adwords’de bu av sırasında kullanılan bir silahtır aslında. Ama en etkili silahtır diyebiliriz.

Geleceğin pazarlama modeli olan Dijital Pazarlama ile, firmanızı bir adım öne taşıyın. YcrSOFT Dijital Pazarlama Ekibi ile bugün tanışın. Geç kalmayın…

Türkiye’de internet kullanımı artarken, şu an güncel rakamlar bize, 62 milyon kişinin ülkemizde aktif olarak internet kullandığını söylüyor. Bu devasa rakam, bize dijital pazarlamanın bugün ve yarınlarda ne kadar önemli olduğunu ve olacağını gösteriyor.

Kurumsal web site veya e-ticaret sitesi sahibiyseniz, dijital pazarlamasız bir internet geleceğini düşünmeniz mümkün değil. Yukarıda da söylediğimiz gibi, dijital pazarlamanın en önemli ayaklarından biri olan adwords gibi, diğer tüm ayakları da aktif olarak kullanmalıyız.

İnternette başarılı olabilmenin ilk kuralı, çok kişi ile etkileşime geçmektir. Dijital pazarlamanın da zaten ilk amacı müşteriyi çekmek ve sonraki adımlarından ilki de, pazarlama becerisiyle ürün veya hizmeti satmaktır.

Google Adwords Kullanıyorum Satış Yok!

Google Adwords desteği için başvuran müşterilerimizden aldığımız ortak soru bu. Adwords reklamları için birçok alanda bazı şeyleri tam yapmak gerekiyor.

Mükemmel bir reklam hazırlamış olabilirsiniz. Hazırladığınız reklam ile anahtar kelimelerinizin örtüşmesinden, o anahtar kelimeler ile web site içindeki odak ürünlerin uyumuna kadar birçok etken göz önünde bulundurulmalı.

Dijital pazarlamanın sadece bir ayağı olan Google Adwords için bile, zincirleme, doğru izlenmiş politika gerekir.

  • Kaliteli altyapıya sahip bir web sitesi
  • Seo altyapısı düzgün bir yazılım
  • Görselleri, içeriği ve kullanımı kolay bir web tasarım
  • Müşteriyi sıkmayacak, zamanını harcamayacak web site içi reklamlardan kaçınma
  • Anlık yüksek sayılı ziyaretlere cevap verebilen hızlı bir hosting
  • Satılan ürün ve hizmetin diğer web sitelerindeki fiyatlardan uygun olması
  • Profesyonelce hazırlanmış bir adwords kampanya ve alt reklam grupları
  • Önceden çalışılmış anahtar kelimeler ve hedef bölgeler

Sadece en önemlilerinden bir kaç tanesini paylaştığımız bu detaylardan daha yüzlerce var. Reklam kaliteniz web siteniz evet önemli ama büyük zincirdeki diğer halkalar ne durumda?

Sadece Google Adwords Kullanmak Yetmez!

Google’ın her uygulaması aslında birbiri ile bağlantılı kullanılması gereken servislerdir. Birini kullanmayı bilmek, başarıya giden yolda size yetmeyecektir.

Google Adwords aracılığı ile bir reklam kampanyası oluşturdunuz. Reklamı başlattınız ve firmanızda reklam süresince bir takım etkileşimler oldu. Müşteri telefonları, e-postalar ya da satışlar. Adwords için harcadığınız paraların hesabını nasıl tutacaksınız? Başarılı mısınız? Başarısız mısınız? Harcadığınız paralar ile daha iyi bir reklam oluşturma imkanı var mı?

Bu sorular uzar gider. İşte bu soruların tüm cevabı Google Analytics içerisinde gizli. Eğer çok iyi bir analytics kullanıcısı değilseniz, adwords de başarılı olmanızın, uzman veya profesyonel olmanızında bir faydası olmayacaktır. Adwords, kullanılmaya başladıktan itibaren, analytics ile söz konusu web sitesi izlenmeli ve raporlar ilk günden reklamın son gününe kadar detaylı olarak incelenmelidir. Google Analytics ile Adwords bağlantısı yapılmalıdır. Bu senkronizasyon içerisinde elinize geçecek veriler, yatırımlarınızı düzenleyecektir.

Analytics, internet ortamındaki en detaylı analiz rapor programıdır. Google Analytics ile ilgili detaylı rehberimizi okumanız durumunda, analytics hakkında en azından birkaç fikir sahibi olmanız mümkündür.

Yazımıza şu linkten ulaşabilirsiniz; Google Analytics Nedir?

Web Siteniz Doğru Yapılandırıldı mı?

Dijital pazarlamanın bir zincir ve Adwords’ün de bu zincirdeki bir halka olduğunu söyledik. Web sitenizde bu zincirin diğer bir halkası. İster bir e-ticaret sitesi işletin, ister kurumsal web sitesi. İçerik kaliteniz, görselleriniz, web tasarım veya ürünlerinizin giriliş şekli olması gereken gibi değilse, sadece Adwords yetmez. Hem çok para harcarsınız, hem de satış yapmakta güçlük çekersiniz.

Doğrusu, Adwords kampanyası oluşturup başladıktan sonra, her şeyin yolunda mı değil mi olduğunu kontrolün aslında basit bir yolu var ama baya maliyetli, satış yapabildiniz mi?

Maliyetli dememizdeki sebep ise, kampanyanızda, web sitenizde yani zincirin diğer halkalarında bir hata olabilir. Bunu analiz edemediğiniz sürece yatırımlarınız çöp olacaktır. Yani başarılı mısınız, yoksa başarısız mı bunu iyi analiz edebilecek uygulamalar varken para kaybederek öğrenmiş olursunuz. Bu kötü deneyim yerine Adwords için gerekli önlemler alınmadan kampanyaya başlamak, dijital pazarlama da başarısız bir deneyim sahibi olmanıza sebep olacaktır.

Size Yardımcı Olabiliriz

15 yıla varan internet teknolojileri tecrübemizi, müşterilerimizle en uygun fiyat ve en kaliteli destek hizmeti ile paylaşıyoruz.

Dijital pazarlama konusunda destek olduğumuz firmaların ortak kazanımı başarıdır. Siz de dijital pazarlama ile firmanıza güç katmak ve geleceğe sağlam adımlarla ilerlemek istiyorsanız, YcrSOFT Dijital Pazarlama Ekibi ile tanışın.

Google Adwords uzmanlarımız ile web’de daha güçlü olun.

Yorum Yap
0 Yorum yapan