Sesli Arama İle Değişecek Olan Seo Stratejileri

Sesli Arama İle Değişecek Olan Seo Stratejileri

Sesli Arama Nedir?

Mobil cihazlara, farklı yazılımlarla eklenen, eller serbest şekilde mobil cihazlarda birçok işlem yapmamıza yarayan özelliktir. Sesli arama ile gelişmiş mobil cihazlarda bir telefon görüşmesi başlatabilir ya da telefon markanıza göre herhangi bir uygulamayı açabilirsiniz. Üreticiler bu tip kolaylıkların üzerinde çalışsalarda, bu gelişimlerden en fazla yol alanlar tabii ki Google ve Apple. Bu iki teknoloji devi, Siri ve Google Asistan ile kullanıcılara kolay bir mobil cihaz kullanım deneyimi sunmayı amaçlıyorlar.

Bu iki yazılımında geliştirilmesi her geçen gün devam ediyor. O kadar hızlı gelişiyorlar ki, neredeyse birbirleri ile yarışıyorlar da diyebiliriz. Onlar geliştikçe, cihazların da kullanımı değişmeye başlıyor. Bu kullanım değişikliğine bağlı olarak da, internette her şey ters yüz olabilir. Bunların başında da arama sorguları yani dolayısıyla seo (arama motoru optimizasyonu) var. Şimdi gelin, seo ve sesli arama arasında ne ilişki var buna değinelim.

Sesli Arama İle Değişecek Olan Seo Stratejileri

Sesli Arama İle Neler Değişecek?

Sorunun cevabı aslında çok detaylı. Sesli aramayla o kadar çok şey değişecek ki, geçmişte biz bu süreçleri yaşadık aslında.

Şimdi sizleri çok değil, sadece 15 yıl önceye, yani dokunmatik mobil cihazların daha üretilmediği zamanlara götürelim. Biliyorsunuz mobil telefon yolculuğu ilk olarak tuşlu telefonlarla başladı ve ülkemizde 90’lı yılların başında kullanmaya başladık. O zamanlar ne kadar ilgi çekici, ne kadar iş gören ve ne kadar mükemmel cihazlardı değil mi?

Ama o zaman. Sadece 15-20 yıl sonra tuşlu telefonlar gözümüze ne kadar eski, işe yaramaz veya atıl gibi geliyor değil mi? (İçimizde hala onlardan kopamayanlar ve kullanmaya devam edenler olsa da!)

Şimdi sıkı durun size gelecek hakkında birkaç görüşümüzü söyleyeceğiz ve belki de çok şaşıracaksınız. Yakın geçmişte yaşadığımız tuşlu-dokunmatik mobil cihaz geçişinden sonra bizi dokunmatik-sesle çalışan mobil cihaz geçişi bekliyor olabilir mi?

Gelişen sesle arama teknolojilerini incelediğimizde, bu hayal gibi fikrin gerçekleşmemesi için çok fazla neden yok aslında ortada. Bu yazılımlar o kadar güçlendi ki, eller serbest modunda, mobil bir cihaz ile birçok işlemi yapmak mümkün.

Fakat konumuz bunlar değil maalesef. Farkındayız ilgi çekici bir konu lakin yazı devamında artık seo çalışmalarının da evrilmek zorunda kalabileceğinden bahsedeceğiz. Seo çalışmaları neden evrilecek? Şimdi gelin birkaç başlık altında bu soruyu cevaplamaya çalışalım.

Sesli Arama ve Normal Arama Farkı

Normal aramaya örnek verirsek, mobil cihazlarınızdaki tarayıcıyı açıp herhangi bir kelime veya kelimeler arattığınızda, arama yapmış olursunuz. Yazımızda bu arama şekline “normal arama” olarak hitap edeceğiz.

Normal bir arama yaparken kısa kelimeler kullanırız. Neden?

Çünkü yazmak zaman harcatır. Örneğin;

“En uygun fiyatlı telefon” yazmak yerine kimi zaman; “Ucuz telefon” veya “Uygun telefon” ya da “Kampanyalı telefon” yazmayı tercih ederiz. Bunu bilerek yapmıyor olabiliriz. İçgüdüsel olabilir. Fakat yazarken, özellikle mobil cihazları kullanırken herhangi bir arama yaparken, konuşurken devamlı kısaltmalar yaparız.

Hatta gençlerin kendi aralarında mesajlaşmalarında yaptıkları kısaltmaları bilirsiniz. Sesli harf kullanılmayan, sadece sessiz harflerden oluşan. Uzunca bir süre bu mesajlar toplumda kötü karşılandı. Şimdi akıllı mobil cihazlarda, gelişmiş klavyeler sayesinde bu sorun da aşılmış gibi. Nasıl oldu? Klavyeler artık bizim kelimelerimizi tahmin ediyor ve tamamlıyor öyle değil mi?

Yaşayanlarınız olmuştur. Devamlı bilgisayar kullananlar, mobil cihazlardaki gibi yanlış kelimelere, doğru kelime tavsiyesi bekleyebilirler bazen, unutarak. Evet meselemiz, mobil cihazlardaki zaman problemimiz. Yazmak zor. O küçük ekranlarda, özellikle yolda yürürken, otobüste sallantı halinde ve daha birçok örnek verilebilir durumda.

İşte arama motorlarına kısa yazma alışkanlığımızda buradan geliyor. Birkaç kelimeden oluşan cümleyi en kısa haliyle kullanmaya çalışıp zaman kazanmaya çalışıyoruz. Tabi bu kısaltmalar seo çalışmalarını da kendine göre değiştiriyor. Fakat sesli arama da böyle bir problem yok ve kuyruklu anahtar kelimeler hayatımıza girmeye başladı. Kuyruklu anahtar kelimeler sesli aramalarda çok kullanılıyor. Çünkü sesle aratırken zaman veya yorulma ya da dikkat harcama gibi problemlerimiz yok.

Sesli Arama da Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Seo çalışmalarını çok yakın olmasa da yakın bir zamanda alt üst edecek olan bu anahtar kelimelerin mantığını şimdiden anlamamız gerekiyor.

Kullanıcılar, sattığınız ürün veya hizmetleri gelecekte, mobil cihazlarından nasıl arayacaklar. Sadece düşünün, o kadar büyük değişiklikler bizi bekliyor ki.

Tekstil ürünleri satan bir e-ticaret siteniz olduğunu düşünelim. Ürünlerinizden biri “Mavi kot pantolon” olsun. Bu 3 kelimelik ürün ismini çürütecek onlarca kuyruklu anahtar kelime türetmemiz mümkün. Mesela;

  • Düğmeli bol paçalı mavi kot pantolon
  • Fermuarlı geniş paçalı mavi kot pantolon
  • Dar paça slim beden mavi kot pantolonlar
  • Eskitme geniş kesim fermuarlı mavi kot pantolon

O kadar çok anahtar kelime türetilebilir ki. Sadece mavi kot pantolondan yüzlerce kuyruklu anahtar kelime çıkartmamız mümkün. Aslında kısa anahtar kelimeler ile seo dünyası bir süredir tatil yaptı diyebilir miyiz? Evet. Şimdi yaklaşan teknolojik yenilikler içerisindeki kuyruklu anahtar kelimeler çok yakın zamanda hayatımıza girecek. Hazır mıyız?

Sesli Arama İçin İçerik Optimizasyonu

İçeriklerin optimize edilme zamanı yaklaşıyor olabilir. Bizler bu değişimi birkaç günde başarabilecek altyapıya sahip miyiz, bunu kontrol etmeliyiz.

Örneğin, arama motorlarının izin verdiği ölçüde uzun başlıklar kullanmalı, anahtar kelimelerimizi çeşitlendirmeli ve geleceğe şimdiden yatırım yapmalıyız. Bu arada devamlı gelecek dediğimize bakmayın. Şu an sesli aramalar, kullanıcılar tarafından kullanılıyor fakat oran az. Lakin bu oran her geçen gün artıyor ve bu artış hiç de öyle azımsanacak oranda değil.

İçeriklerinizi kısa anahtar kelimeler yerine, olabildiğince uzun anahtar kelimeler ile yapılandırmanız, gelecek adına iyi bir adım olacaktır.

Kuyruklu anahtar kelimeleri türetebilmenizin yolları var. Sektörünüzü çok iyi biliyor olsanız da, bunun için profesyonel bir araç kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu araç sayesinde tam eşleme yapamasanız bile, en fazla kullanılan anahtar kelimelerden, kuyruklu anahtar kelimeler türetmeniz mümkün olabilir.

En detaylı ve kullanımı kolay olan araç olan Google Anahtar Kelime Planlayıcı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Sesli Arama da Yerel Seo Önemi

Sesli aramalar sadece ürün veya hizmet aramaları ile sınırlı değildir. Sesli aramalar, organik tüm aramalar ile eşittir. Örneğin sizi bulması muhtemel yakındaki müşterileriniz için web siteniz üzerinde yerel seo adına hangi çalışmaları yaptınız?

Yerel seo ile ilgili detaylı makalemiz size oldukça iyi fikirler verebilir. Okumanızı tavsiye ederiz.

Direksiyon başında, yürürken, ya da herhangi bir işle uğraşırken, insanlar artık yazmak istemiyor ve ellerindeki teknoloji harikası mobil cihazların sesli arama özelliğinden faydalanmak istiyor. Bu bir devrim ve yaklaşıyor. Sesli arama kullanmaya başlayan kullanıcılar çok beğeniyorlar ve yavaş yavaş bu özelliğe geçtiklerini vurguluyorlar.

Açıkçası elle yazmak yerine, ses ile aratmak mükemmel bir yenilik.

İşletmenizin de kullanıcılar tarafından ses ile aranabileceğini unutmayın. Yakınlarınızda, sizin alanınızda herhangi bir işletmeden hizmet almak için sesle arama yapan kullanıcılar olabilir. Onlara siz destek vermek istemez misiniz?

Bunu ancak yerel seo ile yapabilirsiniz. Yerel seo bakımından güçlü bir web siteniz var ve üst konudaki anlattığımız kuyruklu anahtar kelimeler konusuna hakim bir yapısı varsa, rakiplerinizden öndesiniz demektir. Hiç merak etmeyin. Fakat çalışmayı da durdurmayın. Seo devamlı çalışma gerektirir ve yerel bir işletme de olsanız, çevrenizde sizin yaptığınız işi yapan birçok işletme olabilir. Bu rekabet zincirinde zayıf halka olmamak adına devamlı çalışmalı ve web sitenizi geliştirmek zorundasınız.

Sesli Arama Demek Hız Demektir

Kullanıcıların neden sesli aramaya geçtiklerinden uzunca bahsettik. Peki web sitenizin hızı nasıl?

Hızlı bir web sitesi hem kullanıcı deneyimi açısından hem de seo açısından çok önemlidir. Hızı düşük web siteleri, kullanıcılar tarafından ilk sayfa ziyaretinde terk edilir. Bunu yaşamak, başarısızlıklar silsilesinin başlangıcıdır. Tüm bunların üstesinden hızlı hosting ile gelebilirsiniz.

Tabi hosting bu merdivenin sadece başlangıcı. Hızlı bir web sitesi için iyi optimize edilmiş bir yazılım ve web tasarım hatta iç sayfalar ve içerikler gerekli. Tüm bunlar uzman kişilerce yapılmalı ve önemi asla unutulmamalı.

Sesle aramaya geçmiş, internette hız tutkunu olan kullanıcılara yavaş bir web sitesi veya e-ticaret sitesi ile nasıl hitap edebilirsiniz ki?

Düşünmesi bile zor. Bu kullanıcılar zaten zamanlarının boşa harcanmaması için en hızlı yol olan sesli aramayı kullanıyorlar ve sizin yavaş, sayfaları açılmayan ve aşırı büyük görsellerle dolmuş sayfalarınızı bekleyeceklerini hiç sanmıyoruz.

Gelecekte daha hızlı, daha sade ve kullanıcıya istediği bilgiyi hemen ve en hızlı şekilde verebilen web siteleri başarılı olacak. Sizin web siteniz nasıl?

Bu tanımlara uymayan bir web sitesi ile işletmenizi internette tanıtmaya çalışıyorsanız, hemen harekete geçin ve optimizasyon işlemlerine başlayın.

Sesli Arama ve Öne Çıkan Snippet

Snippetler, Google arama motorunun son zamanlardaki en büyük değişimlerinden biri oldu. Öyle ki, kullanıcı aradığı herhangi bir terimin anlamını, internet sitelerine girmeden, en alakalı olan şekli ile alabiliyor. Eğer verinin devamını almak isterse de, öne çıkan snippet’a sahip web sitesini ziyaret etmiş oluyor.

Bu mükemmel özellik sayesinde, arama terimleri ile alakalı en kaliteli, en düzgün ve kısa içeriği Google buluyor ve snippet olarak kullanıcılarına sunuyor. Bu sayede kullanıcılar, müthiş zaman tasarrufu yapmış oluyor. Yani Google için amaç her zaman olduğu gibi, sorunsuz ve hızlı kullanıcı deneyimi.

Snippetları bu makale de işlememizdeki nedenlerin en büyüğü, sesli arama fonksiyonunda en çok snippetların kullanılmasıdır. Siz mobil cihazınızdan herhangi bir sesli arama yaptığınızda, Google Asistan, yaptığınız aramaya karşılık gelecek en kaliteli snippet’ı karşınıza çıkarır.

Bu özellik de bize snippetların gelecekte ne kadar önemli bir yere sahip olacaklarını gösteriyor. Ne olursa olsun, içeriklerinizde kaliteden şaşmamalı, özellikle terimlerin açıklamalarında düzgün, kaliteli ve kısa anlamlar çıkartmaya çalışmalısınız.

Snippet, kullanıcı deneyimi açısından mükemmel bir araç olmasına karşın, daima en kaliteliyi seçmekle görevlendirilmiş algoritması da, içerik üreticileri zorlar tarzda.

Netice Olarak

Sesli arama özelliği günden güne kullanımı artmakta olan ve gelecekte seo çalışmalarının gidişatını değiştirecek olan müthiş bir yenilik. Kullanıcı deneyimi arttıkça daha da çok kullanılmaya başlanacak olan sesli arama için web sitenizi optimize etmeniz çok önemli.

Bu optimize işlemlerinin büyük çoğunluğu seo kaynaklı. Kısacası web siteleri için seo dönemlik bir çalışma değil, devamlı olması gereken ve arama motoru hatta cihazların gereksinimlerine göre yürütülmesi gereken çalışmalar dizisidir.

Sesli arama ile değişecek seo çalışmaları konusunda YcrSOFT olarak siz müşterilerimize en hızlı desteği vermekteyiz. Profesyonel seo ekibimizden destek almak için destek bölümünden ticket atmanız yeterli olacaktır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan