Kurumsal E-Posta Nedir? Nereden Temin Edilir?

Kurumsal E-Posta Nedir? Nereden Temin Edilir?

Kurumsal E-Posta Nedir?

İşletme veya belli kişilerin, kendi isimleri veya işletmelerinin ismiyle kiraladıkları alan adını içeren, farklı uzantılara sahip olabilen alan adlarından oluşan, özel e-posta hizmetidir. Kurumsal e-posta hizmeti aslında bir web hizmetidir. Yani web sitesi hizmeti aldığınız firma veya kişilerden, kurumsal e-posta hizmeti de talep edebilirsiniz.

Birçok e-posta hizmeti veren, dünyaca ünlü şirket ve kuruluş var. Bunlardan en tanınmışları Gmail, Yandex, Hotmail yani Microsoft’tur. Bu kurumlar, kullanıcılarına belli bir oranda ücretsiz e-posta hizmeti verirler. Tabi hesap sınırlaması da vardır. Örneğin, Gmail sadece birkaç yıl önce hesap sınırlaması olmadan her kullanıcının yüzlerce e-posta açmasına izin verirken, artık bu imkansızdır. Gmail ile e-posta hesabı açabilmeniz için bir telefon numarası gerekmektedir. Bu telefon numarası ile daha önce e-posta aldıysanız, ikinci bir e-posta hesabını Gmail üzerinden oluşturmanız mümkün değildir.

Gmail bir Google kuruluşudur.

Gmail bu konuda oldukça sıkı davranmaya başlamışken, Yandex için aynı durum söz konusu değildir. Herhangi bir kişi, Yandex üzerinden, yandex uzantılı yüzlerce e-posta hesabı açabilir. Microsoft’ta işi sıkı tutanlardan, E-posta hesaplarına çok yakın sürelerde sınırlama getirdi ve sıkı denetime başladı.

Kısacası ücretsiz e-posta hizmeti, büyük şirketlerce yavaş yavaş rafa kalkmaya başlıyor. Hem ücretsiz olmaları aslında onların kurumsal olarak da kullanılabileceklerini göstermiyor. Neden mi?

Kurumsal E-Posta Neden Kullanılmalı?

Firmaların, kendi alan adlarının uzantısından oluşan e-posta hesaplarını kullanması, her zaman, diğer firmalara güven verir. Milyon Liralık işler yapan firmaların, kendi e-posta altyapıları olmalı ve bunların kontrolünü kendilerinin sağlaması gerekmektedir.

Çoğu firma bu e-postalar üzerinden özel bilgiler paylaşırlar, ticari sırlar döner ve bu e-postalar önemli hale gelir. Fakat kurumsal olmayan yani kontrolün siz de olmadığı bir e-posta hizmetinden yararlanmanız, gelecekte risk taşıyacaktır.

Kurumsal e-posta kullanımında, sunucu yani uzaktaki bilgisayar her zaman kullanıcı kontrolünde olabilir. Web site ve e-posta içerikleri istenilen an yedek alınabilir, depolanabilir ve istenilen ağ üzerinde paylaşılarak farklı bir sunucu da tekrar çalışmaya başlatılabilir.

Fakat yukarıda isimlerini saydığımız uluslararası çalışan e-posta sağlayıcıları ile bu hamleleri yapmanız biraz zor olur. Sistemleri sınırlıdır ve size sonsuz hak tanımazlar. Örneğin kendi sunucunuzda saldırılara karşı son teknoloji de önlemler alabilirken, bu tip geniş kitleleri kapsayan e-posta uygulamalarında, onların belirlediği güvenlik duvarlarını kullanmak zorunda kalırsınız.

Şunu belirtmeliyiz ki, Gmail, Yandex veya Microsoft, e-posta konusunda çok sıkıdır, kullanıcı bilgilerini özenle saklar, hızlılardır ve e-posta panelleri de çok gelişmiştir. Fakat verdikleri hizmet sınırlıdır. Sadece kendi alan adlarını içeren uzantıya sahip e-postalar ile hizmet verirler.

Kurumsal e-posta nedir? Nereden temin edilir?

Kurumsal e-posta nedir? Nereden temin edilir?

Kurumsal E-Posta Nasıl Alınır?

Kurumsal e-posta herhangi bir firma veya kuruluş tarafından e-posta şeklinde satılmaz. Siz firmanız veya kendiniz için herhangi bir uzantıya sahip alan adı kiralarsınız ve bu alan adını bir hosting hesabına yönlendirirsiniz. Kiralamış olduğunuz hosting hesabının özelliklerine göre, e-postalarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kurumsal e-posta’ya ihtiyacınız mı var? YcrSOFT ile %99,9 uptime oranına sahip, ssd sunucularda kurumsal e-posta hesaplarına sahip olmak ister misiniz? Alan adı kiralayarak ve en uygun fiyatlarla hosting kiralama şeklinde kurumsal mail adreslerine sahip olabilirsiniz.

Kurumsal mail adreslerine sahip olabilmek için öncelikle bir alan adı seçmelisiniz. Firmanızın veya şahsınızın ismini içeren bir alan adı seçtikten sonra, bir hosting hizmeti kiralayarak, hosting paneliniz üzerinden kurumsal mail adreslerinizi açmaya başlayabilirsiniz.

Kurumsal E-Posta Adresleri Nereden Kullanılır?

Kurumsal mail adresleri için tabii ki sunucuların yani hosting hesaplarının e-posta panelleri mevcuttur. Fakat bu paneller gerek adreslerinin karışık olması gerek ise panellerinin çok fazla kullanışlı olmamasından dolayı pek tercih edilmezler.

Kurumsal e-postalar çoğunlukla, firmaların kendi bilgisayarları içine kurdukları Outlook uygulaması üzerinden kullanılmaktadır. Outlook bir Microsoft hizmetidir ve Outlook uygulamasının, mobil versiyonları da vardır. İos ve Android uygulama mağazalarından da bu uygulamayı indirebilir, telefonunuza sınırsız bir şekilde kurumsal mail adreslerinizi kurabilirsiniz.

Bununla birlikte, mobil cihazlarda, cihazların kendi uygulaması olarak da e-posta uygulamaları bulunmaktadır. Bu uygulamalar üzerinden de kurumsal mail uygulamasını kullanmak mümkündür.

Bu seçeneklerden hiçbirini beğenmeyen kullanıcılar için ise farklı seçenekte e-posta uygulamaları mevcuttur. Onlardan bir tanesi de MyMail’dir. MyMail uygulaması ile e-posta kullanıcı adı ve şifrenizi girerek e-postanızı anlık bir şekilde kullanmanız mümkündür. MyMail uygulaması ile sunucu bilgilerinizi girmeniz ve emaillerinizi gereksiz kurulum aşamalarını görmeden kurabilirsiniz.

Kurumsal E-Posta Hizmeti Ücreti?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kurumsal mail hizmeti için bir alan adı ve bir hosting hizmeti mecburidir. Bu hizmetler, hizmet almak istediğiniz firmaya göre değişiklikler gösterebilmektedir.

En uygun fiyatlarla alan adı ve hosting hizmeti almak ister misiniz? YcrSOFT ile dakikalar içerisinde kurumsal e-posta hizmeti alabileceğiniz bir hesap açabilir ve hemen işe başlayabilirsiniz.

Kurumsal E-Posta Hizmeti Güvenli mi?

Güvenlik, internette hizmet alınan firmaya göre değişebilmektedir. Bu yüzden, her firmadan alınan kurumsal e-posta hizmeti için güvenlidir demek zor olabilir. Sunucu güvenlik önlemlerini gerektiği gibi almayan bir firma, çok büyük güvenlik açıklarına neden olabilir ve gerek e-posta içeriklerinin gerek ise web sitelerinin güvenliği konusunda müşterilerine sıkıntı yaşatabilir.

Bu sebepten, hosting hizmeti özellikle, tanınan ve güvenilirliği tartışmasız olan firmalardan alınmalıdır.

Netice Olarak

Kurumsal mail hizmeti, sadece kendi isminize veya firma adınıza tescil ettirilmiş alan adları üzerinden kullanılabilen bir hizmettir. Günümüzde neredeyse tüm firmalar kendi alan adlarından oluşan kurumsal mail yapıları ile kullanıcılarına hizmet vermektedirler.

Kurumsal e-posta hizmeti almak için firmamız ile irtibata geçebilir ve 7/24 teknik destek hizmeti ile kurumsal e-posta konusunda firmanıza ayrıcalık yaşatabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan