Plesk Artımlı Yedekleme Nedir? Normal Yedek İle Farkı?

Plesk Artımlı Yedekleme Nedir? Normal Yedek İle Farkı?

Plesk bir web hosting otomasyonudur. Ticari olarak kullanılan ve devamlı geliştirilmekte olan bir sistemdir. Kullanışlı yapısı ve çoklu dil desteği ile tüm dünya da kullanılmaktadır. Türkiye’de oldukça ilgi gören Plesk’in bu yazımızda bir özelliğinden bahsedeceğiz. Plesk artımlı yedekleme nedir ve normal yedeklemeden farkı nedir bunu izah edeceğiz.

Plesk Artımlı Yedekleme Nedir?

Plesk web hosting yönetim panelini devamlı kullanan kullanıcıların en çok işine yarayan küçük ama işlevi ile oldukça kullanışlı bir özelliktir. Örnek olarak 3 gün önce web sitenizin yedeğini aldınız. Bu 3 gün içerisinde web sitenizde bazı değişiklikler yaptınız ve herhangi bir soruna karşı web sitenizi tekrar yedeklemek istiyorsunuz. İşte tam bu ihtiyaç için geliştirilmiş bir özelliktir. İlk alacağınız web site yedeğinizi “artımlı” olarak işaretledikten sonra, diğer tüm yedekleme işlemleriniz, önceki aldığınız web site yedeğinizin üzerine yazılacaktır. Yani diskinizde ek bir web site yedeği daha oluşturulmayacaktır.

Bu sayede hem disk kullanımından, hem de zaman tasarrufundan yararlanmış olacaksınız. Artımlı yedeğin bir diğer özelliği de, aslında oldukça kullanışlıdır.

Plesk Artımlı Yedekleme Nedir? Normal Yedek İle Farkı?

Normal Web Site Yedeklemeden Farkı Nedir?

Örnek olarak;

Web sitenizin yedeğini aldınız. Üzerinden 1 hafta geçti Sitenize bazı eklemeler yaptınız. Tekrar yedek aldınız. 3 gün sonra web sitenizdeki son değişikliklerden kurtulmak istediniz. İşte tam burada, artımlı yedeğiniz çok işinize yarayacak. İlk almış olduğunuz yedeğinize web sitenizi tekrar döndürmeniz 1 tık uzağınızda. Peki artımlı yedek özelliği olmasa ne olurdu?

Aradaki vazgeçtiğiniz ve web sitenizden çıkarmak istediğiniz tüm eklemeleri manuel olarak silmek zorunda kalırdınız. Tabi bu küçük bir örnektir. Buna daha geniş ve farklı örneklerde verilebilir.

Artımlı Yedekleme Olmasaydı?

Bu özellik olmasaydı, web sitenizin her yedeklemesinde yeni bir yedek dosyası oluşacak ve eskiden aldığınız tüm yedekler kaybolacaktı. Yani yukarıda da belirttiğimiz gibi, istenilen bir zamandaki yedeğe web sitenizi geri döndürmeniz mümkün olmayacaktı.

Artımlı yedeklemenin bir diğer kullanışlı özelliği de, bir önceki yedeklemeden, son yaptığınız yedeklemeye kadar olan değişikliğin diskteki boyutunu görmenizdir.

Plesk Artımlı Yedekleme Nedir? Normal Yedek İle Farkı?

Zamanlanmış Bir Yedekleme Belirleyebilirsiniz

Plesk panel yedekleme bölümünde, web site yedek alma işlemlerinizi, bir zamana bağlı kalarak, günlük veya haftalık olarak, otomatik bir şekilde yapabilirsiniz. Bu özellikte de artımlı yedekleme işlemi yapmanız mümkündür. Devamlı web hosting panelini ziyaret etmek istemeyen kullanıcılar için oldukça kullanışlı bir özelliktir.

Yedekleme görevi esnasında bir hata görüldüğünde, kayıtlı e-posta adresine bilgilendirme e-postası da gönderen bu özelliğe ek olarak, yedekleme görevi tamamlanana kadar, alan adını askıya almanız da mümkün olabiliyor.

Yorum Yap
0 Yorum yapan